Jesteś tu: Start / Artykuły / Działania FA /

STOP INWIGILACJI!

15 stycznia sejm przyjął tzw. ustawę o inwigilacji, której projekt przedłożyła jeszcze PO. Jej pierwotna wersja pozostawiała wiele do życzenia, jednak zamiary PiSu sięgają jeszcze dalej. W istocie jest to powtórzenie założeń ACTA tyle, że na szczeblu krajowym.  Wkrótce każdy z nas może być szpiegowany, nawet jeśli wydaje mu się, że jest daleko poza kręgiem zainteresowania władz i planowane zmiany go nie dotyczą . Nie musisz napaść na bank, by być inwigilowanym, wystarczy, że wchodzisz w Internet, by obejrzeć kolejny odcinek ulubionego serialu, lub wykonujesz połączenie telefoniczne.  Wiedza daje władzę, więc niekontrolowany dostęp do informacji o milionach użytkowników Internetu czy telefonii komórkowej jest wielce kuszący i za chwilę stanie się faktem. Wiedzą tą będą dysponować nie tylko służby takie jak policja, ale też zapewne korporacje zainteresowane ograniczeniem wolności w Internecie.

Za pomocą właśnie zatwierdzonej nowelizacji władza spycha nas wszystkich do kategorii podejrzanych. Ułatwia służbom dostęp do  portali takich jak Facebook  i billingów, pozwala też na śledzenie każdego przez nadajnik GPS. Organy ścigania i służby specjalne będą praktycznie bez ograniczeń sięgać po wszelkie dane komunikacyjne i internetowe oraz wykorzystywać je do własnych, tylko sobie wiadomych celów. Wszystko to ułatwi im niejasny przepis o „danych internetowych”, który dokument ten zawiera i który może być szeroko interpretowany przez służby dając im do rąk  skuteczne narzędzie represji. Zapis ten obejmuje też tzw. meta dane, dzięki którym z łatwością można stworzyć profil każdego użytkownika Internetu. Oczywiście odbywać się to ma bez wiedzy osoby inwigilowanej, a nawet bez wyraźnych powodów . Co więcej nie będzie też istniał nadzór nad tym, co służby robią z naszymi danymi już po ich uzyskaniu. Będą ich zresztą używać także bez żadnych ograniczeń czasowych ponieważ nowelizacja ta nie wskazuje kiedy i jak mają być one niszczone (wyjątkiem jest tajemnica spowiedzi i adwokacka ale np. lekarska już nie). Wszystko to kosztem wolności i prywatności każdego z nas.

Ustawa ta jest więc polem do olbrzymich nadużyć oraz potencjalnym  narzędziem represji wobec aktywistów społeczno – politycznych i wszystkich tych, którzy ośmielą się otwarcie krytykować władze.  Państwo  coraz chętniej bowiem wykorzystuje techniki inwigilacji do tłumienia obywatelskich protestów i szantażowania tych, którzy nie godzą się na życie pod lupą władzy i jej wysłanników. Polski rząd pilnie uczy się zamordyzmu ale i my odrabiamy lekcję – tak jak zablokowaliśmy ACTA, tak i teraz odpowiemy zdecydowanie na posunięcia rządu i policyjnego lobby.

Organizujmy się przeciwko zakusom władz, które po raz kolejny chcą zwiększyć poziom inwigilacji społeczeństwa. PO skonstruowała ładunek wybuchowy, którego pole rażenia właśnie zwiększa obecny rząd. Wkrótce nastąpi detonacja, która nikogo z nas nie zostawi bez uszczerbku.

Federacja Anarchistyczna wzywa wszystkich do społecznego oporu, do wspólnej obrony przed coraz bardziej brutalnym i rozpasanym molochem policyjno-kontrolnym. Nie pozwólmy politykom i policji na szpiegowanie nas!

stopinwigilacji2016.bzzz.net