Jesteś tu: Start / Artykuły / Działania FA /

Anarchistyczne akcje antywyborcze - podsumowanie

Tuż przed wyborami parlamentarnymi odbył się szereg wydarzeń związanych z akcją bojkotu wyborów parlamentarnych przeprowadzonych przez grupy anarchistyczne.

1 i 8 października pod szyldem Federacji Anarchistycznej odbyły się akcje antywyborcze w Szczecinie: pierwsza podczas Marszu Wyzwolenia Konopi, w której uczestniczył min. Janusz Palikot, druga  przybrała postać happenigu w którym udział brali „politycy” przebrani za świnie rozdające obietnice bez pokrycia.

6 października działacze Federacji Anarchistycznej z Lublina, stanęli na schodach prowadzących do ratusza z banerem "Kolejne wybory, te same potwory". Aktywiści rozdawali ulotki, oraz informowali przechodniów o akcji bojkotu wyborów. Przedstawiono również idee demokracji bezpośredniej jako alternatywy dla obecnego systemu. W tym samym mieście na plakatach wyborczych przyklejone zostały paski z hasłem "Wybory Odwołane", które spowodowały szereg komentarzy w środowisku lokalnym.

Federacja Anarchistyczna Kraków, „chcąc wyrazić uznanie dla spontanicznych artystów” zorganizowała konkurs z nagrodami, dla osób przerabiających plakaty wyborcze.

W Poznaniu już w trakcie trwania tzw. „ciszy wyborczej” na reklamowych tablicach świetlnych na przystankach komunikacji miejskiej pojawiły się billboardy z hasłami antywyborczymi przygotowanymi przez artystyczną grupę manuFAktura, związaną z poznańską Federacją Anarchistyczną. W dniu wyborów na Pl.Wolnosci odbyła się akcja Jedzenie Zamiast Bomb - rozdawano wegańską zupę i ulotki namawiające do bojkotu wyborów

Przed wyborami w wielu miastach w Polsce odbyły się również akcje plakatowe sygnowane przez Federację Anarchistyczną.  Na zdjęciu plakaty na ulicach Krakowa.

Poza tym mniejsze grupy odwołujące się do anarchizmu również przeprowadziły swoje akcje: antywyborczy protest w Warszawie i Wrocławiu organizowało ZSP, antywyborcze banery zawisły w Kostrzyniu nad Odrą, działacze kolektywu NoLogo zakłóciło wystąpienie Janusza Korwina Mikke z Nowej Prawicy.