Jesteś tu: Start / Artykuły / Zapowiedzi /

O Palestynie sercem i rozumem

• Data wydarzenia: 03 grudnia 2012 r.
  • Godziny: 19.00-21.30
  • Miejsce: Kawiartnia Naukowa, ul. Szeroka 10
  • Organizator: FA Kraków
Wobec sytuacji w Palestynie nie można być obojętnym. Zapraszamy na merytoryczną dyskusję z ludźmi “stamtąd” – zarówno Palestyny jak i Izraela. W najbliższy poniedziałek każdy będzie miał szansę wyrobić sobie niezależną opinię. To dla rozumu. A z porywu serca – publikujemy krótki wiersz inspirowany ostatnimi wydarzeniami w Strefie Gazy.

Czy istnieje alternatywa dla wojny? Dyskusja panelowa + krótkie filmy

Obraz ostatniej odsłony trwającego od ponad pół wieku konfliktu na bliskim wschodzie przemknął przez media na całym świecie. Międzynarodowa opinia publiczna zdaje się uznawać patową sytuację za nie do rozwiązania. Czy jednak nie ma alternatywy? Czy koncepcje stworzenia wspólnego izraelsko-palestyńskiego państwa jest zupełnie nierealna? Jak wygląda życie zwykłych ludzi po obu stronach muru? Opowiedzą nasi goście.

Julie Land, artystka pracująca m.in. w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu, pokaże 4 krótkie filmy zrealizowane przez tamtejszą młodzież: “Jerusalem Trash Project: The Politics of Trash” (2012, dokument 17 min.) – krotki dokument o polityce śmierci w Jerozolimie, “My Words are From Glass Stones” (2010, film krótkometrażowy 6 min.) – film eksperymentalny o życiu 2 młodych ludzi z różnych stron konfliktu, “Sadiya Street” (2010, reportaż 3 min.) – reportaż o przyjęciu mieszkania przez izraelskich osadników w Jerozolimie Wschodniej, “Qalandia” (2012, eksperymentalny 1 min.) – impresja audiowizualna z Qalandii (głównego checkpointu pomiędzy Jerozolimą a Ramallah).

W dyskusji weźmie także udział Jonathan Ornstein, dyrektor Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie, współzałożyciel Stowarzyszenia Chrześcijan i Żydów Przymierze a także członek zarządu Fundacji Czarna Owca Pana Kota, lektor współczesnego hebrajskiego. 7 lat żył w kibucu na pustyni Negev, 2 lata służył w armii izraelskiej.

Czekamy jeszcze na potwierdzenia od innych gości. Zależy nam na rzeczowej, merytorycznej rozmowie.

Strona wydarzenie na Facebooku – tutaj.

A teraz bardziej emocjonalnie – spod pióra jednego z nas:

F.A. Kraków

Krakowska Sekcja Federacji Anarchistycznej działa nieprzerwanie od roku 1989. Na przestrzeni tego  okresu przez grupę przewinęło się wielu aktywistów. Do najważniejszych działań podejmowanych niegdyś przez krakowską sekcję należy zaliczyć „Akcję Kontrbal” czyli protesty przeciw pseudocharytatywnemu balowi organizowanemu corocznie przez prezydenta Krakowa, pomoc prawną dla obdżektorów, szereg inicjatyw związanych z ludobójczą wojną w Czeczenii m.in. Komitet Wolny Kaukaz, protesty antywojenne czy angażowanie się w ruchy protestu uczniów i studentów. W ostatnich latach nastąpiła w grupie znaczna zmiana pokoleniowa. Obecnie koncertuje ona swoje działania na promocji demokracji bezpośredniej, wspieraniu grup wykluczonych m.in. lokatorów i bezdomnych oraz działalności informacyjnej: spotkania filmowe, wydawanie broszur, prowadzenie strony internetowej i biblioteki.

Strona www: fakrakow.wordpress.com/ E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.