Grecja: Strajk generalny i starcia z policją w Atenach

Ponad 100 tys. osób wyszło 16 grudnia na ulice Aten w proteście przeciwko antyspołecznym zmianom w kodeksie pracy, przegłosowanym w parlamencie pod dyktando Unii Europejskiej i MFW. Jedna z największych demonstracji ulicznych w stolicy Grecji w ostatnim czasie spotkała się z brutalną reakcją policji, doszło do starć w których protestujący użyli koktajli Mołotowa i gaśnic. Na ulicy Stadiou protestujący otoczyli byłego ministra konserwatywnego rządu, Kostisa Hatzidakisa, który został przez nich pobity.

W wielu miejscach Aten doszło do gwałtownych starć z policją, trwających przez kilka godzin. Na prowadzącej na Politechnikę alei Patision wzniesiono barykady, do walk doszło również na placu przed parlamentem. Podczas nieudanej próby zajęcia centrali reformistycznych związków zawodowych GSEE demonstranci skutecznie odparli atak funkcjonariuszy motocyklowych oddziałów Delta, paląc dwa policyjne motocykle. Policja zatrzymała conajmniej 23 osoby, z tego 10 ma już postawione zarzuty. Komentatorzy niezależni zwracają uwagę na wielką determinację protestujących, bez wahania angażujących się w starcia z interweniującą policją. Podczas walk protestujący użyli gaśnic, które okazały się niezwykle skuteczną bronią przeciwko próbom rozbicia ich szeregów przez policję.

Na 17 grudnia niezależne związki zawodowe zapowiedziały kolejną demonstrację w Atenach – przeciwko ugodowej polityce głównych central związkowych GSEE i ADEDY i z rządaniem ogłoszenia bezterminowego strajku generalnego. Jak na razie związki zawodowe transportu zapowiedziały kontynuację strajku do końca tygodnia, zaś jutro na 48 godzin zastrajkują dziennikarze.

W cieniu ulicznych starć w Atenach trwa protest mieszkańców miejscowości Keratea w Attyce przeciwko budowie w jej pobliżu wielkiego wysypiska śmieci. Pomimo wyroku sądu nakazującego wstrzymanie budowy, pięć dni temu w okolicy pojawiły się firmy budowlane osłaniane przez bojowe oddziały policji. Doszło do starć, trwających od tego czasu w zasadzie bez przerwy. Jak dotychczas, władze postawiły zarzuty 13 uczestnikom protestu, część z nich ma jutro stanąć przed ateńskim sądem, gdzie organizowana jest demonstracja solidarnościowa.

Starcia z policją w Atenach