Jesteś tu: Start / Artykuły / Zapowiedzi /

Obóz Antyatomowy Lubiatowo 2012 Wyróżniony

• Data wydarzenia: 23 lipca 2012 r.
  • Godziny:
  • Miejsce:
  • Organizator:

Obóz Antyatomowy – przeciwko energetyce nuklearnej, na rzecz demokracji energetycznej odbędzie się w dniach 23 - 29 lipca 2012 w miejscowości Lubiatowo na Pomorzu, 90 kilometrów od Gdańska. Lubiatowo to jedna z trzech miejscowości wytypowanych przez koncern energetyczny PGE pod budowę elektrowni jądrowej.

Na program imprezy składać się będą liczne wykłady i spotkania, poświęcone zagrożeniom związanym z budową elektrowni atomowych, alternatywnym źródłom energii, jak również praktycznym i prawnym aspektom samoorganizacji społecznej i demokracji bezpośredniej, jako koniecznego warunku tworzenia demokracji energetycznej.
W planach przewidziano również cykl warsztatów rozwijających umiejętności przydatne w kampaniach społecznych.
Podczas obozu odbędzie się Szkoła Letnia Fundacji Heinricha Boella "Zielona Energia w Twoim domu" i Międzynarodowe Spotkania Młodzieży EYFA z udziałem przedstawicieli ruchów antyatomowych z Europy Centralnej.
Program imprezy uzupełnią wydarzenia kulturalne, koncerty, wystawy, jak również debaty z udziałem ekspertów, przedstawicieli lokalnych społeczności, nadmorskich komitetów antyatomowych i grup sprzeciwiających się budowie elektrowni atomowych.
Obóz zakończy demonstracja antyatomowa w Gdańsku w niedzielę, 29 lipca.

Uczestnikom i uczestniczkom obozu zapewniamy możliwość nieodpłatnego rozbicia namiotu na jego terenie. Na miejscu będzie wegańskie wyżywienie (odpłatnie). Na terenie obozu gwarantujemy zaplecze sanitarne, całodobową pomoc medyczną, punkt internetowy, a dla dzieci od lat 3 do 13 przygotowujemy specjalny program z podziałem na trzy grupy wiekowe i zapewniamy im opiekę w czasie trwania wykładów i spotkań.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsca na obozie, jak również konieczność przygotowania odpowiedniej liczby posiłków i opieki nad dziećmi prosimy o wcześniejsze potwierdzenie przyjazdu do Lubiatowa - najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem obozu. Osoby przyjeżdżające z dziećmi prosimy o zgłoszenie tego faktu do 10 lipca. prosimy, w miarę możliwości, o wcześniejsze potwierdzenie przyjazdu do Lubiatowa.

Kim jesteśmy?
Organizatorem obozu antyatomowego Lubiatowo 2012 jest kolektyw, złożony z aktywistów i aktywistek sprzeciwiających się budowie elektrowni atomowych w Polsce. Jego uczestnicy wywodzą się z organizacji ekologicznych i anarchistycznych z terenu kraju, jak również z pomorskich organizacji antyatomowych, lokalnych społeczności i grup mieszkańców protestujących przeciw atomowym inwestycjom władz. W ramach prac nad obozem nie reprezentują oni swych macierzystych organizacji i nie są związani ich mandatem, zaś sam kolektyw działa na zasadzie no logo.
Wszelkie istotne decyzje dotyczące obozu podejmowane są na zasadzie konsensusu. Kolektyw organizacyjny nie reprezentuje żadnej opcji politycznej, nie popiera żadnej partii czy stronnictwa. Jego uczestnicy i uczestniczki sprzeciwiają się wszelkim formom dyskryminacji, w tym ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, pochodzenie narodowe czy wyznawaną religię. W związku z tym tak w samym kolektywie, jak i podczas obozu nie ma i nie będzie miejsca dla osób i organizacji propagujących nietolerancję i wykluczenie.
Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w obozie i wspólnych działań przeciwko szkodliwym planom budowy elektrowni jądrowej w Polsce.

Więcej informacji - w tym program imprezy i praktyczne wskazówki co do dojazdu, tego co zabrać ze sobą itp. na stronie obozu:
www.lubiatowo2012.org.pl

Kontakt i zgłoszenia przyjazdu:

F.A. Łódź

Początki działalności Federacji Anarchistycznej Łódź sięgają końca lat osiemdziesiątych i działającej w mieście Pomarańczowej Alternatywy.  Akcje w owym czasie skupiały się głównie na organizacji happeningów i  demonstracji  mających na celu zwiększenie zakresu swobód obywatelskich i dyskredytację ówczesnych  władz. Po okresie przemian systemowych łódzcy anarchiści skoncentrowali swoje działania wokół tematów ekologicznych i antymilitarystycznych, organizując demonstracje i wydając własne pismo „Ortodox”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych łódzcy działacze poszerzają zakres swoich zainteresowań o tematy pracownicze (współtworząc związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza), antyrasistowskie (demonstracje, konferencje, organizacja akcji Kolorowa Tolerancja), ekologiczne (pokazy filmowe i pikiety).  Osobną działalnością stanowi organizowana od 10 lat akcja rozdawania najbiedniejszym mieszkańcom naszego miasta darmowych posiłków (Food not Bombs), których udało się już wydać ponad 30 tysięcy.  W chwili obecnej działacze Federacji Anarchistycznej Łódź uczestniczą również w działaniach innych grup wolnościowych i ekologicznych w Łodzi.