Grecja: Okupacja uczelni w całym kraju

Greccy studenci okupują co najmniej 45 wydziałów uczelni zlokalizowanych na terenie całego kraju, szykując się tym samym do kolejnej zimy nieposłuszeństwa

Zaledwie kilka dni po przegłosowaniu przez grecki parlament programu zmian w systemie edukacji, przynoszącego daleko idące zmiany w funkcjonowaniu uczelni wyższych (ogromne cięcia funduszy, zniesienie azylu uniwersyteckiego etc.), studenci organizują swoją odpowiedź. Do tej pory, ponad 45 wydziałów znajduje się w rękach studentów. Na każdym z okupowanych wydziałów odbywają się powszechne zgromadzenia. Wielu studentów podejmie w najbliższych dniach podobne działania.

W Atenach, wszystkie dziewięć wydziałów Politechniki (NTUA) znajduje się pod okupacją. W podobnej sytuacji są wydziały na uniwersytecie Panteion (Nauki Społeczne), a także niektóre wydziały Uniwersytetu Ateńskiego. Okupacje trwają również w Patras, Salonikach, Chanii (Kreta). Lista zajętych uczelni rośnie z każdą godziną.

Na czwartek, 1 września, zaplanowano demonstracje studencką w Atenach.

Źródło:
occupiedlondon.org/blog