Grecja: Protesty po zabiciu dziecka przez policjanta

W środę, 5 stycznia (dzień przed prawosławną wigilią) w Atenach, w dzielnicy Menidi, policjant z zmotoryzowanej jednostki DIAS wjechał motocyklem w grupę dzieci śpiewających na ulicy kolędy, zabijając na miejscu 6-letnią dziewczynkę romskiego pochodzenia. Wg świadków, policjant wlókł ofiarę przez ok. 150 m, a następnie odjechał nie udzielając jej żadnej pomocy.

Mordercę przesłuchano na pobliskiej komendzie w Nea Ionia. Został on aresztowany na kilka godzin, a wieczorem tego samego dnia sąd zwolnił go za kaucją do czasu zakończenia śledztwa, co wywołało ogromne oburzenie opinii publicznej. Sądowi nie przeszkadzało nawet to, że morderca zostawił swoja ofiarę bez pomocy, a prokuratura nie wezwała na przesłuchanie żadnego z naocznych świadków – mieszkańców dzielnicy; decyzję o zwolnieniu oparto jedynie na zeznaniach policjantów.

Już w kilkadziesiąt minut po zabójstwie, gdy informacje o nim rozeszły się po mieście, na miejscu, gdzie zginęła dziewczynka zgromadziło się ok. 100 osób. Kiedy pojawiły się tam też jednostki prewencji, zostały zaatakowane przez zgromadzonych. By uspokoić nastroje społeczne władze wycofały wzmocnione oddziały policyjne z dzielnicy.

Tego samego dnia wieczorem anarchiści zorganizowali spontaniczną demonstrację przeciw bezkarności i brutalności policji w Salonikach, zgromadzenie informacyjne w tej sprawie zostało zwołane także w mieście Larisa. W środę wieczorem, setki ludzi wyszło na ulice w Atenach, Xanthi i Larisa, domagajac się sprawiedliwości dla rodziny ofiary.