Jesteś tu: Start / Artykuły / Zapowiedzi /

Poznań - Blok anarchistyczny na Manifie

• Data wydarzenia: 05 marca 2017 r.
  • Godziny:
  • Miejsce:
  • Organizator:
5 marca po raz kolejny wychodzimy na ulice. Tym razem chcemy wspólnie zaprotestować przeciw przemocy władzy.Kobiety mają dość władzy, która przemocą i przymusem chce rządzić ich życiem!

Historia święta kobiet sięga 8 marca 1908 r., kiedy ulicami Nowego Jorku przeszedł marsz 15 tys. robotnic, domagających się praw politycznych i ekonomicznych. Zainspirowane tym wydarzeniem pracownice zakładów odzieżowych (głównie imigrantki) rozpoczęły trzymiesięczny strajk przeciwko wyzyskującym je właścicielom fabryk. Dwa lata później, również na początku marca, 130 kobiet zginęło w pożarze nowojorskiej fabryki, ponieważ były tam trzymane pod kluczem i nie miały szans na ucieczkę przed ogniem. Te wydarzenia spowodowały, że w 1910 r. Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła 8 marca Międzynarodowym Dniem Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla walki o równouprawnienie i sprawiedliwość społeczną.

Organizowane każdego roku w okolicach 8 marca feministyczne manifestacje noszą nazwę Manif. Słowo „manifa” pochodzi od stworzonego przez opozycję antyrządową w latach 1980. slangowego skrótu słowa „manifestacja”. Pierwsza Manifa została zorganizowana w Warszawie w 2000 r. w proteście przeciwko policyjnej akcji w Lublińcu, gdzie na podstawie anonimowego donosu pacjentka została zatrzymana w czasie wizyty u ginekologa i zmuszona do poddania się badaniu kryminalistycznemu, sprawdzającego, czy nie doszło do zabiegu usunięcia ciąży. Ta demonstracja przerodziła się w ogólnopolską manifestację feministyczną i antydyskryminacyjną. Z czasem zaczęto organizować Manify również w innych miastach.

W tym roku ramach poznańskiej demonstracji organizujemy specjalny blok poświęcony kwestiom ekonomicznym, które w szczególny sposób dotyczą kobiet. Będziemy mówić o wyzysku w zakładach pracy i w domu, niedowartościowaniu pracy opiekuńczej, sytuacji lokatorek, problemach migrantek.

Protesty o prawo do aborcji, które w zeszłym roku przetoczyły się przez Polskę i inne kraje, jak Argentyna, RPA, Korea Południowa… Antyrządowe demonstracje w Ameryce, poruszenie kobiet w Irlandii, liczne działania na rzecz międzynarodowego strajku kobiet pokazują, że stanowimy ogromną siłę, która może doprowadzić do istotnych zmian społecznych. Nie tylko bieda ma twarz kobiety. Rewolucja także!

W Poznaniu spotykamy się 5 marca o godzinie 14.00 pod Teatrem Wielkim/Opera. Jeśli w twojej  miejscowości tego dnia nie odbywają się żadne działania protestacyjne, przyjedź do nas. Wspólnie wymówimy służbę władzy i kapitałowi!

Zainteresowanych prosimy o kontakt na Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.