Jesteś tu: Start / Artykuły / Zapowiedzi /

Poznań - Pokaz filmu "Strajk Kobiet Trwa"

• Data wydarzenia: 17 lutego 2018 r.
  • Godziny:
  • Miejsce:
  • Organizator:

Pokaz z udziałem autorek filmu oraz pracownic żłobków miejskich i instytucji kultury.

Film przedstawia historię pracownic poznańskich żłobków publicznych, które w 2011 r. rozpoczęły walkę, która toczy się do dzisiaj. Powodem był spadek płac opiekunek oraz próba prywatyzacji poznańskich placówek opiekuńczych. W odpowiedzi na działania urzędu miejskiego opiekunki wstąpiły do związku zawodowego, zagroziły strajkiem, wywalczyły podwyżki, poprawę warunków pracy i ostatecznie zablokowały prywatyzację żłobków.

Postulaty opiekunek nie ograniczały się jednak tylko do kwestii pracowniczych. Poprzez konflikt w miejscu pracy zaczęły domagać się zmiany polityki społecznej i budżetowej miasta sprzeciwiając się marginalizacji tych sfer, do których przypisane są kobiety m.in. opieki, pomocy społecznej, edukacji, kultury. Zaczęły też głośno mówić o tym, że to na ich barkach zwykle spoczywają obowiązki domowe związane z utrzymaniem rodziny dlatego nieprzestaną walczyć o powszechnie dostępną służbę zdrowia wraz z możliwością przerywania ciąży.

Konflikt dotyczący zaostrzenia prawa do aborcji pokazał, że kobiety stanowią realne zagrożenie dla panujących stosunków władzy. „Strajk kobiet trwa” pokazuje, że nie jest to jednak jedyny przejaw ich siły, z którym mieliśmy do czynienia w ostatnich latach.

Pokaz filmu "Strajk Kobiet Trwa" jest wstępem do dyskusji na temat sfeminizowanych ruchów protestu, która będzie kontynuowana 3 marca w Teatrze Ósmego Dnia podczas Społecznego Kongresu Kobiet. Jako pracownice, lokatorki, matki, migrantki chcemy porozmawiać o naszych potrzebach, doświadczeniach, metodach oporu i wyzwaniach, jakie przed nami stoją. Chcemy dawać sobie inspirację, pobudzać do działania i wspólnie budować siłę zdolną walczyć o polepszenie warunków naszego życia.

Realizacja: Inicjatywa Pracownicza
Polska 2017