Jesteś tu: Start / Artykuły / Zapowiedzi /

Promocja książki o Rewolucyjnych Mściecielach i spotkanie z jej autorem

• Data wydarzenia: 05 marca 2011 r.
  • Godziny:
  • Miejsce:
  • Organizator:
6 marca, w najbliższą niedzielę, w Kawiarni Naukowej odbędzie się spotkanie z autorem książki „Rewolucyjni Mściciele – śmierć z browninigiem w ręku" Adrianem Sekurą.

Książka „Rewolucyjni Mściciele – śmierć z browningiem w ręku" autorstwa Adriana Sekury (Oficyna Bractwo Trojka, Poznań 2010) to, jak nazywają historycy, praca przyczynkarska, składająca się w poważnej części z materiałów źródłowych. Adrian Sekura opisuje trzy lata (od końca 1910 do początku 1914 roku) istnienia tej łódzkiej anarchistycznej grupy, która posługiwała się metodami bezpośrednimi i zbrojnymi w walce z carskim aparatem opresji i kapitalistycznym wyzyskiem.

Adrian Sekura swoją pracą o „Rewolucyjnych Mścicielach" wpisuje się w starania polskiego ruchu anarchistycznego o „odtworzenie" własnej historii. Dołączył zatem do grupy takich badaczy jak Michał Przyborowski czy zmarły w zeszłym roku, Rafał Górski, dzięki którym możemy uzupełnić ważne wątki dziejów dotyczących m.in. Anarchistycznej Federacji Polski czy udziału działaczy anarchosyndykalistycznych w pracach i walce przedwojennego Związku Związków Zawodowych oraz ich powojennych losów. Rafał Górskich poświęcił Rewolucyjnym Mścicielom jeden rozdział w swoim reportażu historycznym „Polscy zamachowcy. Drogi do wolności". Adrian Sekura postanowił przedstawić ich losy w sposób bardziej systematyczny, dołączając ciekawe materiały archiwalne, odkrywając nieznane i ważne karty historii polskiego anarchizmu.

Kawiarnia Naukowa,
ul. Jakuba 29-31
godzina 18.30
Wstęp wolny.
F.A. Kraków

Krakowska Sekcja Federacji Anarchistycznej działa nieprzerwanie od roku 1989. Na przestrzeni tego  okresu przez grupę przewinęło się wielu aktywistów. Do najważniejszych działań podejmowanych niegdyś przez krakowską sekcję należy zaliczyć „Akcję Kontrbal” czyli protesty przeciw pseudocharytatywnemu balowi organizowanemu corocznie przez prezydenta Krakowa, pomoc prawną dla obdżektorów, szereg inicjatyw związanych z ludobójczą wojną w Czeczenii m.in. Komitet Wolny Kaukaz, protesty antywojenne czy angażowanie się w ruchy protestu uczniów i studentów. W ostatnich latach nastąpiła w grupie znaczna zmiana pokoleniowa. Obecnie koncertuje ona swoje działania na promocji demokracji bezpośredniej, wspieraniu grup wykluczonych m.in. lokatorów i bezdomnych oraz działalności informacyjnej: spotkania filmowe, wydawanie broszur, prowadzenie strony internetowej i biblioteki.

Strona www: fakrakow.wordpress.com/ E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.