Jesteś tu: Start / Artykuły / Zapowiedzi /

Gdańsk: Kontener – narzędzie segregacji społecznej?

• Data wydarzenia: 05 stycznia 2011 r.
  • Godziny: 19.00
  • Miejsce: Świetlica Krytyki Politycznej, ul. Nowe Ogrody 35 (II piętro)
  • Organizator: Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza, Grupa Inicjatywna „NIC O NAS BEZ NAS” oraz Federacja Anarchistyczna sekcja Poznań
Plakat zapraszający na dyskusję Plakat zapraszający na dyskusję

Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza, Grupa Inicjatywna „NIC O NAS BEZ NAS” oraz Federacja Anarchistyczna sekcja Poznań zapraszają do udziału w panelu dyskusyjnym poświęconym nowej polityce barakowej, połączonym z wystawą zdjęć ukazujących rzeczywistość polskich osiedli kontenerowych.

Mieszkańcy miast oczekujący w długich kolejkach do mieszkań socjalnych, są traktowani przez władze polskich miast jako problem, który trzeba załatwić najprostszym i najtańszym kosztem. Wobec braku chęci i funduszy na rzeczywistą pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, szybkim i łatwym wyjściem staje się umieszczenie ich w kontenerach mieszkalnych na obrzeżach miast. Czy rzeczywiście jest to rozwiązanie problemu, czy raczej próba ukrycia go przed resztą społeczeństwa?

W całej Polsce powstają osiedla kontenerowe, a ich mieszkańców po zesłaniu do kontenera pozostawia się samych sobie wraz ze starymi i nowymi problemami, co pogłębia ich marginalizację. Odpowiedzialni za to urzędnicy grają na społecznych emocjach zapewniając, że do kontenerów trafiają wyłącznie ludzie źli, zdemoralizowani i odrażający – „patologia”, która nie zasługuje na nic lepszego. Jednak rzeczywistość okazuje się zgoła inna, a osiedla te często zapełniane są matkami z dziećmi, osobami starszymi czy schorowanymi, których główną winą jest bieda powodująca rosnące zadłużenie.

W uchwale określającej zasady planowanej na 2011 rok reformy mieszkalnictwa komunalnego w Gdańsku, oprócz drastycznej podwyżki czynszów znajduje się również zapis o możliwości budowy osiedla kontenerowego w celu rozwiązania problemu braku lokali socjalnych. Istnieją uzasadnione obawy, że miasto postanowi z niego skorzystać, kiedy po podwyżce wzrośnie liczba osób oczekujących na eksmisję, dlatego chcemy już dziś rozmawiać na temat zagrożeń związanych z kontenerami.

* Czym właściwie jest kontener i jakie jest jego przeznaczenie?

* Czy urzędnik ma prawo decydować kto jest „patologią”?

* Jak władze miast uzyskują przyzwolenie społeczne na budowanie kontenerów?

* Jakie są skutki nowej, miejskiej „polityki społecznej” opartej na kontenerach?

* Czemu ma służyć i jak funkcjonuje kontenerowy, rygorystyczny system kontroli społecznej?

* Dlaczego budowa kontenerów jest integralną częścią gdańskiej reformy czynszowej?

* Czyszczenie przestrzeni. Rewitalizacja czy gentryfikacja?

F.A. Trójmiasto

Strona www: fatrojmiasto.blogspot.com/ E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.