Grecja: „Czwórka z Salonik” niewinna

Solidarnościowa witryna interentowa salonikisolidarity.org.uk Solidarnościowa witryna interentowa salonikisolidarity.org.uk
Wszystkie osoby oskarżone w procesie tzw. Czwórki z Salonik zostały uniewinnione przez grecki sąd z większości zarzutów. Sąd podtrzymał jedynie zarzut „oporu podczas zatrzymania”, za który oskarżeni dostali wyrok 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu.

Przypomnijmy, że na czwórce oskarżonych ciążyły poważne zarzuty min. ataku na policjantów, wszczynania zamieszek, posiadania i podkładania materiałów wybuchowych, po tym jak zostały one zatrzymane podczas demonstracji przeciwko szczytowi UE odbywającemu się  2003 r. w Salonikach. Spędzili 63 dni w greckim areszcie, z którego zostali zwolnieni dopiero po strajku głodowym. W pierwszym procesie skazani na od 4 do 8 lat więzienia. W kolejnym procesie wycofano wszelkie zarzuty, po tym jak świat obiegły zdjęcia na których widać jak policja podrzuca dowody jednemu z oskarżonych, od tego wyroku odwołała się prokuratura. Skazanie na karę więzienia w zawieszeniu ma uniemożliwić oskarżonym domaganie się odszkodowania za niesłuszne aresztowanie.