Ostatni klasyk (W 90. rocznicę śmierci Piotra Kropotkina)

8 lutego 1921 r. zmarł wybitny rosysjki rewolucjonista, anarchista, naukowiec Piotr Alieksiejewicz Kropotkin. Jego pogrzeb 90 lat temu przekształcił się w jedną z ostatnich demonstracji anarchistycznych, a Emma Goldman wspominała, że pogrzeb "był najbardziej imponującym zjawiskiem, którego była śiwadkiem podczas swego pobytu w Rosji".  Muzeum Kropotkina w latach 1920-1930 był jednym z ostatnich schronisk dla pozostających na wolności anarchistów oraz jednym z ostatnich miejsc walki przeciwko narastającej dyktatury jednomyślnośći. W ciągu kilku dziesięcioleci "Wspomnienia Rewolucjonisty" Kropotkina były jedną z nielicznych książek dostępnych radziekiemu czytelnikowi, w których bez uprzedzeń, chociaz i krótko, zostały przedstawione idee anarchistyczne. Autora określano na róźne sposoby - "buntującym księciem", "rewolucjonistą-narodnikiem" oraz "naukowcem", ale umyślnie rezygnowano z okręślenia "anarchista". W latach 90. Kropotkin jeszcze raz, jak i 1917 r., "powrócił do Rosji" - zaczęto o nim rozmawiać swobodnie. Odbyły się dwie konferencje międzynarodowe poświęcone Kropotkinu - w 1992 r. i 2002 r. Obecnie ukazują się dzieła Kropotkina oraz prace o nim, jednak pełnego zbioru pism możemy się nie doczekać. Wciąż nie zostało otwarte muzeum Kropotkina ani w Moskie, ani w Dmitrowie, chcociaz przez cały czas starają sie o to naukowcy i entuzjaści. Istnieje miasto, które nosi imię Kropotkina, lecz nie ma stacji metra moskiewskiego oraz ulicy Kropotkinskiej (chcociaż kamienny posąg Engelsa nadal stoi na placu). Jest skromny, ale sympatyczny pomnik "księcia-buntownika" w Dmitrowie, gdzieś na Dalekim Wschodzie pływa statek noszący jego imię. Oraz  jesteśmy my, którym warto nie tylko przypomnieć o Kropotkinie, ale postarać się  poznać go lepiej - śledząć jego interesującą biografię, pogrążając się w głębię jego odkryć oraz krytycznie oceniając wartość pewnych rozmysleń, na których jego epoka zpozostawiła swój ślad.
Źródło: http://bakunista.nadir.org/index.php?option=com_content&task=view&id=435&Itemid=1

Pogrzeb P. Kropotkina
F.A. Kraków

Krakowska Sekcja Federacji Anarchistycznej działa nieprzerwanie od roku 1989. Na przestrzeni tego  okresu przez grupę przewinęło się wielu aktywistów. Do najważniejszych działań podejmowanych niegdyś przez krakowską sekcję należy zaliczyć „Akcję Kontrbal” czyli protesty przeciw pseudocharytatywnemu balowi organizowanemu corocznie przez prezydenta Krakowa, pomoc prawną dla obdżektorów, szereg inicjatyw związanych z ludobójczą wojną w Czeczenii m.in. Komitet Wolny Kaukaz, protesty antywojenne czy angażowanie się w ruchy protestu uczniów i studentów. W ostatnich latach nastąpiła w grupie znaczna zmiana pokoleniowa. Obecnie koncertuje ona swoje działania na promocji demokracji bezpośredniej, wspieraniu grup wykluczonych m.in. lokatorów i bezdomnych oraz działalności informacyjnej: spotkania filmowe, wydawanie broszur, prowadzenie strony internetowej i biblioteki.

Strona www: fakrakow.wordpress.com/ E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.