Jesteś tu: Start / Sekcje FA / Śląsk / Śląskie /

Międzynarodowy dzień solidarności z pracownikami sieci marketów OBI

Akcja informacyjna pod marketem w Krakowie Akcja informacyjna pod marketem w Krakowie
26 lutego został w tym roku ogłoszony dniem akcji solidarnościowych z pracownikami marketów OBI. Inicjatorami akcji były: Związek Syndykalistów Polski i Freie Arbeiterinnen- und Arbeiter Union (polska i niemiecka sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników). Na apel odpowiedziały także KŚ Inicjatywa Pracownicza Południe oraz Federacja Anarchistyczna sekcje Częstochowa, Kraków i Śląsk.

W tym dniu na Śląsku i w Małopolsce IP i FA zorganizowały szereg akcji pod marketami OBI.

W Krakowie pikiety odbyły się pod dwoma marketami sieci OBI. Pierwsza z pikiet miała miejsce pod sklepem przy ul. Wielickiej. Towarzyszyła jej akcja informacyjna Komisji Zakładowej WZZ Sierpień ’80 z OBI. Bezskutecznie próbowała interweniować ochrona. Jej interwencja ograniczyła się ostatecznie do robienia zdjęć. Druga z pikiet odbyła się pod marketem przy ul. Bora-Komorowskiego. Tam jeden z pracowników marketu wyszedł do pikietujących z informacją, iż jest zadowolony ze swoich zarobków. Na pytanie na jakim stanowisku pracuje przyznał iż jest z dyrekcji...

W Dąbrowie Górniczej wezwano policję. Mimo, że na miejscu pojawiły się dwa radiowozy, „stróże prawa” nie mogli nic zrobić poza spisaniem pikietujących. Odbyło się to ku rozczarowaniu kierownika, który wcześniej próbował przerwać akcje, strasząc interwencją funkcjonariuszy policji.

Sprawnie akcje przebiegły także w Częstochowie i Katowicach. Podczas pikiet na Śląsku i Małopolsce klienci marketu, a szczególnie jego pracownicy mimo widocznych obaw reagowali pozytywnie. W sumie podczas 5 akcji na Śląsku i Małopolsce rozdano ponad półtora tysiąca ulotek. W najbliższych dniach planowane są kolejne akcje na Śląsku.

Wrażono poparcie dla żądań pracowników OBI, którzy domagają się: podwyżki w wysokości 500 zł, zaprzestania dyskryminacji płacowej kobiet, zaprzestania praktyk antyzwiązkowych i mobbingu wobec pracowników, zaprzestania zastępowania pracy stałej pracą tymczasową, wprowadzenia dodatków za pracę w niedziele, modernizacji starych i niebezpiecznych urządzeń w sklepach, poprawy warunków BHP, wprowadzenia wolnych dni od pracy 24 i 31 grudnia, zaprzestania zastraszania zamianą żywych pracowników na elektroniczne automaty!

ZSP i FAU przeprowadziły pikiety solidarnościowe w obronie pracowników OBI w swoich krajach – w Polsce: Warszawa, Wrocław, w Niemczech: Aachen, Berlin, Bonn, Freiburg, Halle, Hamburg, Hilden, Opladen, Rüsselsheim, Solingen. Więcej informacji na temat działań w obronie pracowników OBI na stronach: www.fau.org, www.zsp.net.pl

Poniżej galeria zdjęć z akcji w Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Katowcach i Krakowie.
F.A. Śląsk

Federacja Anarchistyczna Śląsk (FAŚ) jest regionalną sekcją Federacji Anarchistycznej skupiającą osoby oraz grupy z południowo-zachodniej Polski, choć mogą do niej należeć także osoby spoza tego regionu, jeśli uznają to za stosowne. FAŚ powstała podczas I Zjazdu Śląskich Anarchistów i Anarchistek, który odbył się w dniach 9-10 kwietnia 2005 na squacie M9 w Sosnowcu. Jako anarchiści sprzeciwiamy się wszelkim formom dominacji, hierarchii i wyzysku, dążąc do zmiany społecznej na bazie antyautorytarnych środków i anarchistycznej etyki, a naszym ostatecznym celem jest społeczeństwo opierające się na wolności, równości, solidarności i antyautorytarnych formach organizacji, bez podziału na rządzących i rządzonych.

Strona www: www.facebook.com/FederacjaAnarchistycznaSlaskFas E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.